Veckobrev v. 37

Hej allihopa!

Här kommer lite snabb information om förra veckan och lite viktig information om de kommande veckorna. 

Förra veckan i matematiken repeterade vi hur man använder linjal. Vi pratade om centimeter och hur man mäter på rätt sätt. I svenskan fick vi lära oss när och hur man använder ck-stavningen. I So:n har vi fortsatt vårt tema med forntiden och eleverna har fått lära sig om järnåldern. Arbetet med järnåldern fortsätter även denna vecka.

onsdag den 22 september är det dags för skoljoggen på Tingvallaskolan. Eleverna kommer att få springa eller gå elljusspåret uppe i Valstaskogen. Bra om eleverna har med sig kläder för detta och en vattenflaska. Vi börjar med uppvärmning klockan 12.00 och eleverna slutar sedan skolan när de har gått i mål. Det betyder att de elever som inte har fritids slutar alltså skolan då, ca. 13.00. Övriga elever går över till fritids efter skoljoggen. 

Nästa vecka är det studiedagar måndag 27/9 och tisdag 28/9. Dessa dagar är skolan stängd men fritids är öppet som vanligt. 

Viktiga datum:

22/9 Skoljoggen, eleverna slutar ca. 13.00

27/7 STUDIEDAG, fritids öppet

28/9 STUDIEDAG, fritids öppet

Hälsningar

Matilda, Tim, Linnéa och Jenny

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *