Veckobrev v. 8

Hej allihopa!

Nu är sista veckan i skolan innan sportlov snart avklarat. Eleverna kämpar på nu in i det sista. 

I matematiken har vi repeterat addition och subtraktion med uppställning och under fredagen ska vi introducera vårt nya arbete med multiplikation. Ett spännande område tycker eleverna. I So:n har vi fortsatt vårt arbete med istiden och eleverna lär sig nu vad som hände när solen började smälta den tjocka isen. I No:n har eleverna under veckan fått undersöka hur känseln fungerar. Eleverna fick gå runt till olika stationer där de fick öva på att beskriva hur saker känns för en klasskompis, känna och gissa vad som gömde sig i en påse och känna hur kroppen reagerar på varmt och kallt vatten. En väldigt uppskattad eftermiddag hos eleverna. 

Vi har även haft vår andra dag av utvecklingssamtal i veckan. Nu ska de flesta av er som önskat telefonsamtal eller digitalt möte haft sina utvecklingssamtal. Ni som önskat samtalen i pappersform kommer under den närmaste tiden även att få hem dessa.

Vi vill påminna er som ännu inte har svarat på skolinspektionens enkät att göra det så snart som möjligt. Det är av stor vikt att så många som möjligt besvarar Skolenkäten och därför har svarstiden förlängts till och med måndagen den 8 mars. Du besvarar enkelt enkäten via hemsidan https://svara.origogroup.com/skolinspektionen/vh/HAezDj

Vi har även viktig information angående pandemin från förvaltningen som vi ser att ni gärna tar del av. Det gäller information inför sportlovet som berör elever i grundskolan


Viktiga datum:

1/3 – 5/3 Sportlov, skolan stängd men fritids har öppet

Vi önskar er alla en trevlig helg och ett lugnt sportlov! Vi ses igen måndagen 8 mars.

Vänligen, 

Matilda, Tim, Linnéa och Jenny

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *